Arabica tvoří téměř 70 % veškeré kávy vyprodukované na světě

Oficiální název této rostliny je Arabian Coffee Tree (Coffea Arabica). Arabica je nejoblíbenější druh kávy na světě, má komplexní aroma a chuť.

Strom Arabica je přirozeně vysoký 6-8 metrů (z důvodu snadnější sklizně však nesmí růst více než 4 metry). Arabský strom kvete bílými vonnými květy, 3-7 kusů v rozích listů. Plody arabiky jsou 14 milimetrů dlouhé, červené barvy a na konci zrání fialové. Semena jsou protáhlá, plochými stranami obrácenými k sobě, na nichž je patrná podélná rýha.

Rostlina je extrémně vrtošivá. Obvykle roste na horských plošinách nebo na svazích sopek v nadmořských výškách 800-2100 m n. m., kde průměrné roční srážky dosahují 1500-2000 mm a kde teplé dny ustupují spíše chladným nocím s průměrným denním kolísání teplot od 15 do 24 stupňů Celsia.

K pěstování kávy potřebujete úplnou absenci mrazu. Kávovníky arabiky kvetou po každém období dešťů, po kterých plody dozrávají přibližně devět měsíců. Půda pro pěstování Arabiky musí být dobře vyhnojená a bohatá na mnoho minerálů. Rostlina je také velmi citlivá na choroby. Arabica se množí zrny.

Za rok strom arabiky obvykle neplodí více než 5 kg plodů, což dává přibližně 1 kg hotových bobů. Zrna Arabica jsou větší, delší a hladší než zrna Robusta a obsahují méně kofeinu a zároveň mají jemnou kyselou vůni a chuť.

Plody arabiky obsahují: 18% aromatických olejů, 1-1,5% kofeinu. Chuť kávy z Arabiky je sladká, s mírnou kyselostí. Nejlepší fazole produkují odrůdy Arabica Typica, Bourbon a Maragogipe.

Arabica tvoří téměř 70 % veškeré kávy vyprodukované na světě. Pěstování je však poměrně náročné, protože je velmi citlivá na choroby, škůdce a mráz.

Kávovník Arabica má řadu botanických poddruhů nebo odrůd, které zase mají také své vlastní poddruhy, často rozlišené podle místa růstu. Kromě toho existují odrůdy kávovníků, které se objevily v důsledku mutací, křížového Arabica opylení, vnitrodruhových a mezidruhových genetických změn. Například Gejša je původní odrůda kávy Arabica, poddruh Typica a Bourbon.

Caturra, Maragogipe, Pacas aj. jsou poddruhy vzniklé mutací poddruhu, projevující se více či méně prudkými změnami (odchylky ve výšce, velikosti a tvaru zrn) a neustále se projevující v procesu množení semeny.

Takže jedním z nejproduktivnějších je vnitrodruhový hybrid Mundo Novo (přirozený hybrid mezi Sumatrou a Bourbonem) nebo Pacamara - umělý hybrid mezi Pacas a Maragogipe.

Odrůda kávy Arabica Typica.

Tipica (Typica) je poddruh kávy Arabica, je velmi rozšířený a zase káva Tipica má své vlastní poddruhy, které byly získány v důsledku přesunu semenáčků kávy do nových zemí nebo po pěstování a výběru více odolných exemplářů kávovníku. Odrůda kávy Typica byla vybrána jako typ nebo exemplář pro její odolnost vůči chorobám a dobré produkční vlastnosti.

Mezi poddruhy kávy Typica jsou nejrozšířenější a nejznámější: Yirgacheff, Makachamara, Maragodzhip, Mocha, Mundo Novo, Harrar, Blue Mountain a další poddruhy.

Různé druhy kávy Arabica Bourbon.

Odrůdu Arabica Bourbon kdysi přivezli Francouzi na ostrov Bourbon (dnes Réunion), který se nachází v Indickém oceánu východně od Madagaskaru, po kterém byla pojmenována. Bourbonovi předkové byli s největší pravděpodobností holandské továrny na kávu. Arabica Bourbon se etablovala jako nejproduktivnější druh kávy. Bývaly doby, kdy Arabica Bourbon ovládala brazilské plantáže. Následně však prvenství přešlo na novou botanickou odrůdu Mundo Novo, která produkuje výnos o dalších 30 % vyšší než Bourbon.

Různé druhy kávy Arabica, Maragogip.

Odrůda Arabica Maragogip se vyznačuje tím, že produkuje největší, porézní boby. Tento kávový mutant se přizpůsobuje místním podmínkám a získává chuťové a aromatické vlastnosti půd, na kterých roste.

Maragodzhip nemá vysoké výnosy, takže je na světovém trhu s kávou zastoupen jen málo. Je však extrémně obtížné zaměnit Maragodzhip s jinými odrůdami a druhy kávy - její zrna jsou velká a podlouhlá, téměř 2krát větší než běžná zrna jiných odrůd kávy Arabica.